Delo, 29. 10. 2008 - Rog bodo preuredili po španskih načrtih

Poslal-a Mitar, Tor, 28/10/2008 - 23:23

Nekdanjo tovarno koles Rog v središču Ljubljane, ki so jo po opustitvi proizvodnje zasedli alternativni umetniki, naj bi preuredili po načrtih, ki jih je izdelal španski arhitekturni biro MX-SI architectural studio iz Barcelone. Tako je sklenila ocenjevalna komisija, ki sta jo v okviru javnega urbanističnega in arhitekturnega natečaja za prenovo območja Roga konec junija imenovala Mestna občina Ljubljana in Zbornica za arhitekturo in prostor. Odprtje razstave prispelih elaboratov bo 10. novembra v atriju ljubljanske mestne hiše.

Med avtorji prvonagrajene rešitve so zelo znana imena. Poleg španskih arhitektov Mare Gabriele Partide Munoz in Hectorja Mendoze Ramireza sta namreč sodelovala arhitekt Boris Bežan in nekdanji glavni ljubljanski urbanist Marjan Bežan (zadnji v vlogi avtorja in mentorja). Za predlog revitalizacije Roga bodo dobili 28.500 evrov.

Drugo nagrado in 18.500 evrov je komisija pod vodstvom arhitekta Mihe Dešmana prisodila avtorjema Leni in Tomažu Krušcu s soavtorji in sodelavci, tretjo pa arhitekturnemu biroju Bevk-Perović arhitekti, ki bodo za nagrado prejeli 11.200 evrov. Poleg tega bodo odkupili še dva elaborata, enemu pa podelili posebno priznanje (vsak od njih bo dobil še 5400 evrov).

Po mnenju ocenjevalne komisije so prvonagrajeni avtorji najceloviteje oblikovali vizijo postopnega preoblikovanja kompleksa Rog, ki ima status zaščitenega industrijskega spomenika (zaščiteno tovarno in delavnico naj bi prenovili in revitalizirali, preostale objekte podrli). Preoblikovanje industrijskega kompleksa iz prve polovice 20. stoletja v večnamenski, kulturni in stanovanjsko-poslovni center za 21. stoletje je po prepričanju komisije zasnovana na občutljiv način, premišljeno in dosledno. Rešitev razporeditve programa in organizacije prostora prepričljivo predstavlja vizijo o novem in privlačnem žarišču urbanosti v sorazmerno pasivnem delu mesta.

V projekt želi mestna oblast privabiti zasebne investitorje (razmerje med javnim in zasebnim bo 40 : 60), ki naj bi v okviru javno-zasebnega partnerstva zgradili več deset stanovanj višjega kakovostnega razreda (s površino 3500 kvadratnih metrov) in elitnih stanovanj (s površino 2000 kvadratnih metrov) ob Rozmanovi ulici. Predvideli so hotel s poslovnimi stanovanji (predvsem za goste Centra sodobnih umetnosti) ob Trubarjevi cesti, 1200 kvadratnih metrov trgovskih površin, od dve do tri restavracije in nekaj kavarn.

Celotno območje bi podkletili s tremi podzemnimi garažnimi etažami za 840 avtov, nad njim bi zgradili več novih objektov. Ob Trubarjevi cesti bi imeli največ deset, ob Rozmanovi ulici šest in v notranjosti območja največ štiri nadzemne etaže.V prenovljenih prostorih tovarne in novih objektih bi MOL zagotovila javni program (Center sodobnih umetnosti s štirimi sklopi: kreativna industrija, umetniška praksa, arhitekturni in center sodobnega oblikovanja ter predstavitveni prostori, nekaj prostora bi bilo še za knjižnice, čitalnico in depoje za umetniška dela).

Velik poudarek bo na prenovi odprtega prostora v okolici tovarne, s katero bi izboljšali dostopnost in prehodnost nekdanjega industrijskega območja ter izboljšali kakovost ureditve celotnega območja Petkovškovega nabrežja, Trubarjeve ceste in Rozmanove ulice. Ustvarili bi radi kakovosten urbani park, ki bo povezoval celotno območje in ga dopolnjeval in ki bo lahko tudi prostor za umetniško ustvarjanje, predstavitve, performanse in druge prireditve.

Janez Petkovšek

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj V medijih