NEVARNOST VARČNIH ŽARNIC

Poslal-a kaptive, Pet, 20/02/2009 - 09:31

tole sem ravnokar prebral na netu...
(vir: Zelena luč za postopno prepoved navadnih žarnic v EU - sobota 21.02.2009 Siol.net

Zelena luč za postopno prepoved navadnih žarnic v EU

Bruselj - Predlog o postopni prepovedi navadnih žarnic v EU naj bi v zakonodajni obliki sprejela Evropska komisija.

Gospodinjstva v EU naj bi navadne žarnice, ki so v rabi že 130 let, zamenjala z učinkovitejšimi, kot so varčne, halogenske ali LED žarnice. Te so dražje, vendar pa trajajo dlje in porabijo manj energije od navadnih.

S septembrom naj bi s trga najprej umaknili najbolj potratne žarnice z močjo 100 vatov ali več, do leta 2010 naj bi prepovedali žarnice za 40 vatov ali več, od septembra 2012 pa vse navadne žarnice do vključno moči 25 vatov. Kasneje, do leta 2016, naj bi v uniji prepovedali tudi energijsko manj učinkovite halogenske žarnice razreda C.

Pravila ne bodo veljala za posebne žarnice, kot so infrardeče in žarnice za hladilnike ali semaforje ter reflektorji.

Navadne žarnice po podatkih EU trenutno uporablja 85 odstotkov gospodinjstev v uniji. Varčne žarnice porabijo od 65 do 80 odstotkov manj energije kot zastarele navadne žarnice in trajajo do šestkrat dlje.

Po izračunih EU naj bi povprečno gospodinjstvo v uniji z zamenjavo navadnih žarnic za varčnejše za elektriko tako privarčevalo 50 evrov letno.

Po navedbah proizvajalcev žarnic naj bi v vsej uniji s prehodom na varčnejše žarnice letno privarčevali okoli sedem milijard evrov. Okoljevarstveniki ocenjujejo, da bi z ukinitvijo navadnih žarnic samo v Nemčiji letno zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida za približno tri milijone ton letno.

STA
.........................................................

Vse lepo in prav...

a po naključju sem par dni pred tem dobil tudi svarilo na isto temo...

torej preberite si sami, kako se informacije prikladno zamolčijo, ne da bi se govorilo neresnico

.........................................................

Vir... internet
(7.2.2009)

Previdno, če zlomite varčno sijalko!

Čeprav Evropska komisija zelo vzpodbuja uporabo varčnih sijalk, pa je zelo nevestna pri informiranju o ravnanju v primeru, da se sijalka zlomi. Zadeva ni tako nedolžna, kot se zdi.

Z letom 2012 bo po sklepu Evropske komisije na območju EU uporaba in trženje klasičnih žarnic z žarilno nitko prepovedana, namesto njih pa bodo v evropskih stavbah svetile varčne sijalke.

Odločitev je dvignila veliko prahu, nenazadnje tudi zato, ker je v njih živo srebro, ki lahko že v majhnih količinah škoduje živčevju in možganom.

Zato je primerno vedeti, kako ravnati z zlomljeno varčno sijalko.

Industrija sijalk in žarnic je po direktivi Evropske komisije dolžna porabnike sijalk o ravnanju z njimi obveščati šele od septembra 2010. Napotke za ravnanje pa je k sreči pred kratkim objavila švedska državna služba za ravnanje s kemičnimi snovmi.

Kakor ravnati?

1. Če zlomite sijalko, se njenih ostankov nikar ne lotevajte s sesalnikom. Kapljice živega srebra se namreč utegnejo enakomerno prerazporediti in uiti v zrak.

2. V sicer malo verjetnem primeru, da se razleti prižgana žarnica, zaprite vsa vrata, ki vodijo v prostor in odprite vsa okna. Nato prostor zapustite za vsaj pol ure.

3. Razbitine sijalke odstranite s kartonom ali trdim papirjem ter mesto, kjer so bili ostanki, obrišite z vlažno krpo.

4. Ostanke razbitin, kartona (papirja) ter krpe shranite v steklen ali kakšen drug kozarec in ga s pokrovom zaprite. Opremite ga s pripisom "Pozor, lahko vsebuje ostanke živega srebra" ter ga oddajte ne zbirališču nevarnih odpadkov.

V nobenem primeru varčne sijalke ne sodijo v koš za smeti, ampak jih je treba obravnavati kot nevaren odpadek. Druga možnost je, da jih oddate pri prodajalcu, kjer ste jih kupili. Ti so sijalke dolžni sprejeti, saj jih k temu zavezuje direktiva EU o ravnanju z električnimi napravami.

Švedski strokovnjaki poleg tega svetujejo nakup takšne sijalke, ki ima zaščito proti zlomu, oziroma nakup sijalke, ki vsebujejo amalgam, ki veže živo srebro vsaj takrat, ko sijalka ne gori. Toda teh karakteristik na nalepki proizvoda ne boste našli, ampak je po njih treba povprašati v trgovini.

.......................................................

Torej... vsekakor je tu še veliko za razmisliti in mogoče celo spremeniti zasnovo samih žarnic. sem pa našel še par komentarjev na to temo, ki so se mi zdeli kar uporabni.

komentar 1
Raznorazne varčne halogenske sijalke so primerne samo za uporabo pri daljšem vklopu. Vklapljanje samo za trenutek ali par minut, pripelje še do večje porabe. Da o začetni svetlosti sploh ne govorim. LED svetilke pa še niso toliko daleč, da bi bile primerne za splošno uporabo. Halogenka ipd. je pa tako ali tako samo izboljšana klasična žarnica.

komentar 2
Ni vse tako lepo, kot prikazujejo. Na primer varčne žarnice v zaprtih lustrih pritrjenih na strop, kjer je slabo zračenje pregorevajo ravno tako hitro kot navadne žarnice. Cena je pa bistveno dražja od navadnih žarnic.

komentar 3
Nikoli ne kupujte sijalk nepoznanih imen ker imanjo barvni spekter katastrofalen, da o kvaliteti elektronike ne govorim. Takoj izločite žarnice z življensko dobo 3.000, 6.000 UR in včasih tudi 10.000 ur ker imajo vgrajeno cenejšo elektroniko s hladnim startom (žarnica se vklopi v trenutku). Število vklopov pri teh žarnicah je do 10.000. Kvalitetna sijalka je tista, ki za vklop potrebuje cca 0,5 sekunde. Na skoraj polni moči je pa v manj kot minuti. Kavaliteto nudi PHILIPS, GE, OSRAM, NARVA ....

komentar 4
Upoštevahje tudi zamolčano dejstvo, da ne porabi varčna sijalka samo 20% energije napram navadni. Po mojem je to razmerje komaj 1:4 ali celo občutno slabše. Poleg tega so barvni spektri močno različni in pogosto dobimo svetlobo, ki dela iz živih ljudi mrtvaške maske. Nekatere varčne sijalke porabijo razmeroma dosti časa, da dosežejo polno svetlobo, kar je zelo neprijetno, posebno če rabimo samo kratke vklope. Pri zahtevi za množično uporabo pa je pričakovati tehničnih izboljšav.

komentar 5
Varčne žarnice poleg vsega precej obremenjujejo omrežje z višjeharmoniki in tako kvarijo kvaliteto električne energije. Vprašanje, kaj bo prinesla široka uporaba takih žarnic (v kolikor problema varčnih žarnic z onesnaževanjem omrežja še niso rešili).

...........................................................

Mislim da bodo naši morali malo dvigniti kakovost svojih idelkov, če bodo hoteli z roko v roki stopati z EU ponudbo.
Prvi korak bi morda bil večja odkritost do svojih kupcev, saj se čez čas še vsaka stvar izkaže za tako kot je, ljudje pa znamo kdaj tudi kaj zameriti, to pa se potem kaže tudi z zmanjšanjem profita... grozno ne?

no, lep pozdrav vsem skupaj

kaptive's blog | Za komentiranje se prijavi oz. registriraj Dogodki, dejavnosti | Poziv | Report | RogZin | Uporabniki