Exodus v Tokiu... ali kako panika povzroča vse večje težave 'mirnemu' odstranjevanju posledic nesreče

Poslal-a kaptive, Sob, 23/04/2011 - 11:23

Exodus v Tokiu...
ali kako panika povzroča vse večje težave 'mirnemu' odstranjevanju posledic nesreče

Ker gre proces odstranjevanja posledic po potresu, tsunamiju ter nesreči v jedrski elektrarni Fukushima Daiichi v smer, ki ni po volji vse večjemu številu ljudi, tako na Japonskem, kot tudi drugod po svetu, se je Japonska vlada odločila narediti konec domnevam in teorijam ter prepovedala objavljanje katerih koli podatkov o stanju in razmerah v elektrarni razen seveda uradnih ('official'), ki jih sama objavi.

To so se odločili po (do zdaj) sedmih tednih, med drugim tudi kot odgovor na demonstracije proti jedrski energiji, ki so se začele vrstiti v Tokiju.

Namreč, med prebivalci Japonske je vse več negodovanja zaradi zelo omejenih informacij, ki jih TEPCO (Tokyo Energy Power COmpany) in japonska vlada sporočajo javnosti. Tepcu tako očitajo izogibanje odgovornosti, zavajanje, predvsem glede obsega posledic nesreče ter manipuliranje s podatki. Med drugim zato, ker neodvisne raziskave in dokazi, pridobljeni na tak, neodvisen način, vidijo zgodbo popolnoma drugače in kažejo, da je zadeva precej bolj resna.

Potem ko so našli še povišane stopnje radioaktivnih elementov v mleku mater iz različnih predelov Tokija, se je negodovanje odprto razširilo med ljudmi. Po 'uradnih' informacijah in poročilih, naj kaj takega niti ne bi bilo mogoče - saj se po njihovih podatkih, nič od vsega tega, česar so se ljudje (upravičeno) bali, ni zgodilo.

To je še dodatno zamajalo zaupanje v vlado in odgovorne v podjetju TEPCO. V istem trenutku so se uradne informacije (tudi za nazaj, za že opravljene meritve in podobno) začele spreminjati(!), stanje se je začelo prikazovati kot normalno, ali vsaj precej bolj v 'mejah normale' kot pred tem. Prepovedali so dostop na območje okoli Fukushime ter uvedli 'območje izrednih razmer (marshal law), tiste, ki bi se o tem želeli pogovarjati, pa so utišali z zakonom. Nekateri so si nastalo situacijo razložili kot znak za preplah in so začeli zapuščati Tokijo (še en dokaz, kako pomanjkanje informacij v tovrstnih trenutkih prav tako negativno vpliva na ljudi).

Naj tu opozorim na dejstvo, da je bilo od samega začetka ravno neodvisno poročanje ljudi z izkušnjami na tem področju tisto, ki je uspelo opozoriti na ogromno nevarnost, ki je pretila. V osnovi so bili neodvisno poročanje ter primerjava analiz iz različnih koncev sveta, v kombinaciji z uradnimi poročili, tisti, ki so prvi ugotovljali dejansko stanje, saj odgovorni na Japonskem niso imeli (ali pa niso hoteli objaviti) ogromnega števila podatkov. Iz tistih, ki so jih imeli, pa so razvijali teorije o poteku dogodkov, ki so jih neodvisni opazovalci kasneje pogosto zavrgli kot napačne. Tudi zaradi tega je Greenpeace poslal svojo skupino ljudi, ki so opravili neodvisne meritve in prišli do popolnoma drugačnih ugotovitev.

Več o tem...
http://tovarna.org/node/3346

kaptive's blog | Za komentiranje se prijavi oz. registriraj