Večer, 31. 3. 2006 - Občina z varnostniki blokirala vhod na elitno, a propadajočo lokacijo

Poslal-a Mitar, Pet, 31/03/2006 - 09:21

Po 15 letih propadanja ima stara, zapuščena in delno zaščitena tovarna Rog v Ljubljani nove uporabnike. Skupina kreativcev je zasedla del prostorov v 7000 kvadratnih metrov velikem kompleksu oziroma, kot pravijo sami, jim začasno spremenila namembnost. Kljub temu da so člani nove socialne iniciative sredi pogovorov s predstavniki lastnice Mestne občine Ljubljana (MOL), so se razmere, potem ko jih je v sredo obiskala Nuša Dolgan z oddelka za gospodarjenje z zemljišči, pričele nepričakovano zaostrovati. Pri vhodu po novem namreč stoji varnostnik, ki od včeraj dovoljujejo le še izhode iz stavbe.

Zasedba je začasna, v teh prostorih želimo ustvarjati, dokler občina zanje ne najde nove namembnosti, so včeraj pojasnjevali aktivisti v eni od tovarniških hal. Doseči želijo, da bi MOL v zapuščenih objektih dovolila gostovanje ateljejev, glasbenih, video in grafičnih studiev, gledaliških in plesnih dvoran, prostorov različnih društev, otroška igrišča ter socialne in družbene dejavnosti.

Kljub sporazumu vključili varnostno službo

Iniciativa "začasnih uporabnikov in uporabnic prostorov tovarne Rog" se je pričela oblikovati pred tremi tedni, ko naj bi v prostorih tovarne potekal simpozij ob izidu knjige Multituda. Kljub poprejšnjim ustnim zagotovilom občinskih funkcionarjev pa dogodka niso smeli organizirati, prav tako je padel v vodo podpis pogodbe za začasno uporabo prostorov. Na občini so svoje dejanje opravičili z besedami, da so se okoliški prebivalci pričeli pritoževati, češ da nočejo imeti nove Metelkove za svojo sosedo.

"Menimo, da je samoiniciativen in samoorganiziran pristop nujno potreben v klimi netolerance in pasivnosti, v kateri lahko že en ali dva telefonska klica z našim namenom in načini delovanja neinformiranih posameznikov in posameznic paralizirata dejavnosti in načrte naše skupine, ki deluje prostovoljno z namenom, da bi prispevali k dobrobiti širše skupnosti," so se uprli "rogovci".

Nuša Dolgan jim je ob obisku predlagala, naj iniciativa do danes pripravi natančen program dela in poročilo o varnosti objektov. Oba dokumenta naj bi poslali na ponedeljkovo sejo mestnega sveta, kjer bodo odločali, kako dalje. Kljub sporazumu je od tedaj ob vhodu v tovarno varnostnik. Ker so se aktivisti zbali, da jim bo občina tako preprečila ponovni vstop v hale, so noč na četrtek prebili v Rogu. Po včerajšnjih dogodkih pa kaže, da so se občinski funkcionarji odločili tovarno z blokado izprazniti. Takoj po našem obisku so varnostniki namreč zaostrili režim in dovoljevali le še izhode iz Roga.

Če se je za nekredibilnega sogovornika izkazala mestna občina, pa želijo pripadniki socialne iniciative dokazati, da mislijo resno. V eni od hal v prvem nadstropju so včeraj intenzivno pisali dokumente, ki jih je zahtevala Nuša Dolgan. V zadnjih dneh so med drugim tudi počistili del popolnoma demoliranih prostorov in zatesnili okna, njihove aktivnosti pa podpira že več kot 60 posameznikov in različnih organizacij.

S svojim delovanjem želi socialna iniciativa spremeniti odnos do zapuščenih stavb v Sloveniji tudi dolgoročno. Član skupine Temp s psevdonimom Janez Novak je povedal, da si prizadevajo tudi za dolgoročne spremembe zakonodaje, ki bi omogočile, da bi lahko različne civilne iniciative začasno uporabljale zapuščene objekte, dokler se zanje ne določi druga namembnost. Na ta način bi odpravili pomanjkanje prostorov za nepridobitne dejavnosti, uporabniki pa bi obenem poskrbeli, da objekti ne bi še bolj propadali.

Županja je za prodajo

Tovarna Rog je še en primer v nizu propadajoče kulturne dediščine v Ljubljani. Z začasnim odlokom je bila leta 1998 razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena. Varstveni režim določa, da se monumentalna stavba glavnega tovarniškega poslopja varuje kot celota, saj s tehničnega vidika velja za prvi primer moderne skeletne gradnje po patentu francoskega inženirja ?????je sporočila Sabina Ravnikar iz ljubljanskega Zavoda za varstvo kulturne dediščine. S prostorskofunkcionalnega vidika se odlikuje kot največji objekt tovarniške hale z začetka 20. stoletja v Ljubljani (velike dvorane brez vmesnih podpornih stebrov merijo v dolžino 120 metrov), zato so možnosti za nove programe v Rogu praktično neskončne.

MOL je lokacijo med Trubarjevo ulico in Ljubljanico z lizingom za 9,2 milijona evrov kupila leta 2002, še v času županovanja Viktorije Potočnik, ki je imela z Rogom velike načrte. Ker Ljubljani zelo primanjkuje prostorov za kulturne dejavnosti, naj bi po prvotni zamisli v zaščitenem delu tovarne nastal mednarodni center za industrijsko oblikovanje. "Ostalo bi se prodalo, s čimer bi lahko financirali obnovo drugih objektov," je dejala bivša županja, ki ni mogla skriti navdušenja, da se v Rogu končno nekaj dogaja.

Leta 2004 je bil Rog predlagan za lokacijo umetniških akademij, vendar na tej lokaciji za vse tri ni bilo dovolj prostora. Sedanja županja Danica Simšič očitno nima idej, kaj bi počela s propadajočimi objekti na elitni lokaciji, in se je že večkrat trudila za njihovo prodajo. Tudi v predlog letošnjega proračuna je bila umeščena prodaja Roga, a so svetniki to potezo preprečili. Predstavnikom MOL smo vprašanja v zvezi z dogajanjem v Rogu posredovali že zjutraj, a so se odločili, da bodo svoja stališča na tiskovni konferenci predstavili danes.

Iztok Šori

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj V medijih