FW:glasbene delavnice

Poslal-a ThDi, Pet, 09/09/2011 - 07:45

Zdravo,
V septembru začenjam s tedenskimi glasbenimi delavnicami v Ljubljani. Vsaka od njih nosi specifičnino temo in so naslovljene Ritem, Razvijanje posluha, Osnove (jazzovske) improvizacije in Muziciranje brez dogovora (glej opise spodaj). Če te mogoče katera od teh tem zanima, me kontaktiraj na info@milosrebula.com ali na 031 367 756 in ti razložim podrobnosti. Zelo bom vesel tudi, če informacijo o delavnicah posreduješ komu, ki bi ga katera od tem utegnila zanimati.
Hvala za tvoj čas. Uživaj in se vidimo,
Miloš.

Datumi:
Za termine se zmenimo, ko je dovolj prijavljenih (min 4 udeleženci). En sklop delavnic traja cca. 5 mesecev.
Kotizacija:
Cena ene delavnice (cca. 90min) je od 5 do 10 EUR in je odvisna od števila udeležencev. Plača se za en mesec (4 termine) vnaprej.

Kratki opisi:

Ritem
Sklop delavnic Ritem ponuja sistematičen pristop do ritma v sodobni glasbi. Med osnovnimi pojmi, s katerimi se udeleženci srečujejo so poliritem, polipulz, fraziranje in vrsta južno-indijskih terminov, kajti delavnice za osnovo jemljejo koncepte v južno-indijski klasični glasbi. Pri učnih urah gre v veliki meri za ustno reprodukcijo vaj (solkatu), ki se v kasnejši fazi aplicirajo na posamezne instrumente (le-te udeleženci prinesejo s seboj).
Pridobljeno znanje se lahko uporablja v zelo različnih glasbenih žanrih od rocka do jazza do klasike. Tu je samo nekaj primerov glasbenikov, ki tovrstne tehnike ali vsaj nekaj od njih uspešno uporabljajo: Kneebody, Steve Coleman, Timucin Sachin, Akamoon, Dream Theater, Frank Zappa, Axyz ensemble, Rafael Reina...
Delavnice so primerne za pevce in instrumentaliste z osnovnim obvladovanjem svojega glasu oz. instrumenta (zaželjena je glasbena opismenjenost) in tudi za že izobražene glasbenike. Po vsakem (razen prvem) sklopu delavnic udeleženci ‘napišejo’ kompozicijo, ki vključuje
naučene elemente in jo predstavijo na zaključnem nastopu.

Razvijanje posluha
Veliko ljudi misli, da je dober posluh privilegij s katerim se človek rodi. Do neke mere to drži, a motivacija in redna vaja lahko marsikatero tovrstno mnenje spremenita. V delavnicah Razvijanje posluha so na jasen način predstavljeni osnovni gradbeni elementi v glasbi, ki jih udeleženci postopno tudi slušno obvladujejo. Cilj delavic je približanje razumevanja glasbene govorice v popularni glasbi od 60-ih let dalje.
Delavnice so primerne za glasbenike in neglasbenike, ki bi radi izboljšali sposobnost razumevanja slišanega. Glasbeno znanje ni potrebno, zaželjeno je posedovanje harmonskega instrumenta (kitara, klaviatura, harmonika,...)

Osnove (jazzovske) improvizacije
Delavnice ponujajo sistematičen pristop k ritmično-melodični improvizaciji na dano harmonsko strukturo. Tak način improvizacije srečujemo predvsem v jazzu, pomembno vlogo pa ima tudi v drugih glasbenih zvrsteh kot npr. rock, funk, latin...
Delavnice so primerne za pevce in instrumentaliste z osnovnim obvladovanjem svojega glasu oz. instrumenta. Zaželjena je glasbena opismenjenost. Če udeleženci želijo, nastopijo na zaključnem koncertu.

Muziciranje brez dogovora
Pri muziciranju brez dogovora gre za sprotno ustvarjanje glasbene kompozicije. Tukaj in zdaj. V sklopu delavnic se udeleženci naučijo o osnovnih glasbenih gradnikih kot npr. melodija, harmonija, forma, različni glasbeni parametri, kompozicijske tehnike, itd. in manipuliranja z njimi. Namen je, da se naučijo drug drugega poslušati in nato drug na drugega reagirati in tudi, na podlagi pridobljenega znanja se odučijo igrati po ‘predpisanih’ vzorcih na katere so morda navajeni (kot npr. funk, boogie woogie,..).
V veliki meri je prisoten princip igraj - komentiraj. Pri tem se udeleženci navadijo kritično razmišljati, dajati in sprejemati konstruktivne komentarje, kar vodi k bolj osredotočenemu muziciranju in dvigu glasbene zavesti.
Delavnice so primerne za pevce in instrumentaliste z osnovnim obvladovanjem svojega glasu oz. instrumenta. Zaželjena je glasbena opismenjenost. Če udeleženci želijo, nastopijo na zaključnem koncertu.

ThDi's blog | Za komentiranje se prijavi oz. registriraj