Dnevnik, 8. 6. 2016 - Župan Janković lahko Rog zavzame s policijo

Poslal-a Mitar, Sre, 08/06/2016 - 18:12

Župan Zoran Janković je dejal, da so gradbeniki v ponedeljek v Rogu vzpostavili gradbišče, s čimer bi se občina izognila propadu gradbenega dovoljenja, ki poteče 14. junija. S tem se strinja gradbeni strokovnjak Anton Štihec.

Na območju tovarne Rog je bilo včeraj, dan po vročem ponedeljku, mirno. Glavni vhod je še vedno zabarikadiran z odpadnim materialom, vrata so zvarili, na dvorišču in v zgradbah potekajo kulturne in druge dejavnosti. Medtem ko rogovci noč in dan stražijo svoj socialni in kulturni prostor ter načrtujejo, kako ga bodo branili, se v luči ponedeljkovih dogodkov poraja več vprašanj, povezanih s tem, ali je mestna občina resnično vzpostavila gradbišče, kot trdi župan Zoran Janković. Če ga je, potem ji gradbeno dovoljenje, ki se izteče 14 junija, ne bo propadlo.

Izvajalec lahko vloži odškodninski zahtevek

Po besedah gradbenega strokovnjaka Antona Štihca se gradbišče vzpostavi, ko »investitor dobi vsa potrebna dovoljenja, gradbišče označi s tablo in prijavi začetek gradnje oziroma rušitve pri inšpekcijski službi«. Občina oziroma izvajalec rušitve prvih petih zgradb v tovarni Rog Dolinšek transport sta tablo postavila, do ene od stavb pripeljala bager, toda rušitve še niso začeli. Se kljub temu da gradbeniki niso premaknil niti ene opeke, šteje, da je gradbišče vzpostavljeno? Štihec zagotavlja, da je.

V Rogu bager še vedno stoji, kajti aktivisti so začetek rušenja preprečili. Štihec pravi, da v tem primeru lahko izvajalec vloži odškodninske zahtevke zoper tiste, ki so izvajanje del preprečili. »Izvajalec mora imeti podpisano pogodbo z občino, v kateri piše, v katerem roku mora izvesti gradbeno delo. Če do roka dela ne opravi in če za to ni kriv sam, se potem iščejo krivci. Ugotavlja se, ali je kriva občina ali kdo drug.«

Ob nesreči odgovorna investitor in izvajalec

Zdaj so na jugovzhodnem delu tovarne Rog njeni dosedanji uporabniki. Toda po gradbišču se načeloma lahko gibljejo le pooblaščene osebe – izvajalci, nadzorniki, projektanti, inšpekcijske službe... Ponavadi občanom prepreči vstop na območje gradnje ali rušenja ograja, ki je v Rogu ni, zato je gradbišče označevala le tabla na vhodu v posestvo (danes je tam ni več, saj so jo rogovci očitno odstranili). »Ker gradbišče ni ograjeno, rogovci seveda lahko rečejo, da mislijo, da to ni gradbišče, sicer pa nikjer ne piše, da mora biti gradbišče nujno ograjeno.«

Poraja se vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bodo čez nekaj dni Jankovićevi gradbinci spet skušali začeti rušiti stavbe. Če so v ponedeljek resnično vzpostavili gradbišče, kot sklepa Štihec, potem »lahko izvajalec pokliče organe pregona, da jih odstrani z gradbišča«. Torej policijo, ne varnostnikov, ki v ponedeljek teh pooblastil niso imeli.

Čeprav ni nujno, da izvajalec ogradi območje gradnje, mora ta poskrbeti »da se ne povzroča škoda na objektih in zoper ljudi«. Če izvajalec oziroma naročnik območja ustrezno ne zavaruje in se zgodi nesreča, za to tudi odgovarja. »Odgovoren je tisti, ki bi moral nekaj narediti, pa tega ne naredi. Če bi do nesreče prišlo, ker gradbišče ni zavarovano, pa bi moralo biti, je odgovoren investitor solidarno z izvajalcem. So pa rogovci kot vsak subjekt dolžni preprečevati škodo. Po domače rečeno: če vidiš jamo, ne boš skočil vanjo. Da bi se občina razbremenila potencialne odgovornosti, bi morala zadostiti vsem zakonskim pogojem glede varovanja gradbišča in opozorilnih tabel,« pa pravi odvetnik Matjaž Pajk, ki je prepričan, da bi ob večjemu rušenju, kot ga načrtuje ljubljanska občina, gradbišče moralo biti zavarovano z ograjo.

Višja sila ne pride v poštev

Če mestni občini do 14. junija, ko se ji izteče gradbeno dovoljenje za začetek rušenja v Rogu, ne bi uspelo vzpostaviti gradbišča, potem bi se v želji, da bi ji upravna enota podaljšala dovoljenje, morda lahko sklicevala na višjo silo, ker so gradnjo preprečili aktivisti. A ta argument bi bil na trhlih temeljih, gradbeni strokovnjak Anton Štihec pravi, da taka obrazložitev verjetno ne bi držala vode. »Na to bi se lahko izgovarjali, vendar se za višjo silo ponavadi štejejo naravne nesreče, kot je potres. Upravni organ bi se v tem primeru verjetno vprašal, zakaj gradbišča niso vzpostavili že prej.«

Uporabniki Roga: Enostranski načrti občine niso dialog

V današnji izjavi so uporabniki Roga zapisali, da je vprašanje tovarne Rog politično vprašanje in da se zavzemajo za umiritev situacije. Pri tem pozivajo k dialogu in trdijo, da tega doslej ni bilo. To pravijo, ker ocenjujejo, da je MOL s predvidenim projektom to, o čemer bi se morali pogovarjati, že samovoljno odločil. Pravijo torej, da bodo pogoji za pristen dialog vzpostavljeni šele, ko bodo enostranski načrti rušenja prizidkov in projekta Centra Rog umaknjeni. MOL pozivajo naj v sodelovanju z uporabniki Roga ekološko sanira del infrastrukture in dodajajo: »nekatere vsebine, ki jih MOL predvideva v Centru Rog, so z nami tako kompatibilne, da smo jih že pred leti začeli izvajati kar sami, prav tako zadnjih nekaj let intenzivno vključujemo nove uporabnike in odpiramo nove prostore«. Prav tako MOL pozivajo, naj se raje osredotoči na Cukrarno, ki je bila izpraznjena že pred skoraj dvema desetletjema, a v vmesnem obdobju občina ni našla primerne rešitve zanjo, zgradba pa je zaradi tega tudi v kritičnem stanju. »Najdete nas v avtonomni Tovarni Rog. Pogovarjamo se z vsemi, ne morejo pa zahtevati, da bomo pristali na lastno uničenje,« zaključujejo izjavo, ki je v celoti dostopna na povezavi.

Blažič: Janković naj se izreče

V Rogu je bil včeraj govor, da naj bi ljubljanska občina jutri spet poskušala rušiti. A tokrat ne ob spremstvu varnostnikov, temveč policije. »Razširila se je informacija, da so pripravljeni uporabiti tudi specialne enote policije. Če to drži, smo zelo zaskrbljeni,« je dejal uporabnik Roga Miha Blažič - N'toko in. Zoranu Jankoviću je sporočil: »Pošteno od župana bi bilo, da pove, ali je pripravljen uporabiti grobo fizično silo ali ne. Seveda upamo, da je ne bo, posebno po neprijetni ponedeljkovi izkušnji in vseh poškodbah, do katerih je prišlo. A smo tudi na ta scenarij pripravljeni. Ostali bomo tu in Rog branili s svojimi telesi, če bo treba.« Tudi če bo policija uporabila pendreke in solzivec? »Tudi.« Rogovci so se odločili, da bodo zoper občino vložili tožbo zaradi motenja posesti. To nameravajo storiti že danes.

Andraž Rožman

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj V medijih