V medijih

Večer, 9. 6. 2007 - Drugačen svet je možen

Tisoč ranjenih naj bi bil zahteval že prvi dan protestov proti srečanju ekskluzivističnega kluba sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije v Rostocku. Napade na policiste, razbijanje izložb in zažiganje avtomobilov so pripisali skupinam demonstrantov, imenovanim Black block. Ne gre za kakšno mednarodno organizacijo, ampak bolj za taktiko v črno zakamufliranih skupin, ki na protikapitalističnih manifestacijah posegajo po tej radikalni obliki boja. Prve obtožene metanja kamenja na policiste pred enim tednom so že po hitrem postopku obsodili na desetmesečne zaporne kazni. Na sodišču nismo videli brezperspektivnih nasilnežev, ampak fante in dekleta z maturo, študente, mlade intelektualce.

Nasilje je razdelilo okoljevarstvenike, mirovnike, anarhiste, pacifiste, sindikaliste, avtonomne in druge na severu Nemčije zbrane levičarje. Namesto o drugačni globalizaciji so bili prisiljeni razpravljati o upravičenosti uporabe nasilja. Podobno se je po vsem svetu spraševalo milijone njihovih simpatizerjev. Rešitev dileme bi lahko hitro našli v odgovoru na vprašanje, ali naj se zato, ker nasprotujem politiki ameriškega predsednika Busha, solidariziram s Hugom Chavezom ali Mahmudom Ahmadinedžadom? Pa očitno ni tako preprosto.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Večer, 21. 5. 2007 - "Začasna" državna sekretarka se vrača v gospodarstvo

Še ne 45-letna državna sekretarka Andrijana Starina Kosem, ki je to postala v začetku decembra leta 2004, je ob vstopu v državno administracijo dvignila veliko prahu zaradi domnevno spornih v preteklosti z njo povezanih poslov. Vse obtožbe je doslej uspela ovreči, ob izdatni pravni pomoči Stojana Zdolška tudi tiste najbolj obremenilne kazenske o sumu zlorabe položaja in pravic odgovorne osebe v podjetju Ipoz, s katerim jo je bremenil nekdanji delodajalec in najbogatejši Slovenec Mirko Tuš.

Tudi način napovedi njenega odhoda iz ministrstva za gospodarstvo še odmeva, saj ga je zaupala naslovnici časopisa, ki ne sodi v krog medijev, ki jim je doslej namenjala "ekskluzivne" informacije, še preden bi o odstopu uradno in pisno obvestila svojega nadrejenega ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Čarli TV, 21. 5. 2007 - Na izi

TV prispevek v oddaji "Na izi" na Čarli TV.

attachment | Za komentiranje se prijavi oz. registriraj

Pop TV, 29. 4. 2007 - Kulturshock v Rogu

"Migrantski" bend iz Seattla Kulturshock je v znak podpore nastopil v ljubljanskem Rogu.

Multietnična skupina Kulturshock, ki je trenutno na turneji po Evropi, je nastopila v ljubljanskem Rogu. Njhov zadnji album se imenuje We came to take your jobs away, na njem pa najdemo kritična in humorna besedila ter odlično glasbo, ki jo sami opisujejo kot ''rock-gypsy-metal'' glasbo, pomešano z bolgarskimi, ameriškimi, japonskimi in balkanskimi ritmi.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Večer, 26. 4. 2007 - Ljubljana 2012, mesto v dialogu

Po objavi mednarodnega priporočila Maribora za Evropsko prestolnico kulture leta 2012 je skupina za pripravo ljubljanske kandidature javno predstavila svoj program.

Evropska prestolnica kulture (EPK) leta 2012 naj bi bil Maribor s petimi partnerskimi mesti (Velenjem, Slovenj Gradcem, Mursko Soboto, Novim mestom in Ptujem), in sicer po strokovnem priporočilu mednarodne ocenjevalne komisije za presojo vlog in izbor mesta za nominacijo za EPK (v dosedanji konkurenci z Ljubljano, Celjem in Koprom), o čemer smo že izčrpno poročali. Priporočilo sta uradno objavila, naj še spomnimo, predsednik komisije, Luksemburžan Guy Dockendorf in minister za kulturo Vasko Simoniti v začetku tega tedna na ministrstvu za kulturo RS v Ljubljani, s tem da je priporočilo v bistvu le strokovno napotilo ministrstvu in vladi RS, da naj bi nominirala Maribor za EPK 2012, pa da bo pred nominiranim mestom še dolga pot nadaljnjih predstavitev in nominacij pri evropskih instancah.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

RTV SLO, 24. 4. 2007 - Vlada mešetari s prestolnico kulture?

Zoran Janković namiguje, da mnenje komisije o kandidaturah za evropsko prestolnico kulture leta 2012 (EPK 2012) odraža stališča vlade.

Takšno mnenje si je župan mestne občine Ljubljana oblikoval potem, ko je slišal izjavo enega od članov mednarodne komisije, ki je presojala vloge štirih slovenskih mest (Ljubljane, Maribora, Kopra in Celja), da stališče komisije kaže na "kulturno in politično decentralizacijo Slovenije", torej na nekatere programske usmeritve vlade. Zato Janković meni, da je bilo v komisiji nekaj članov, ki delujejo v službah vlade.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

RTV SLO, 19. 4. 2007 - Začelo se je sojenje o Zavodu Art center

Začela se je prva obravnava v zvezi s tožbo občin Moravske Toplice in Šalovci za izključitev društva ONEJ iz Zavoda Art center.

Obravnava o Zavodu Art center, ki stoji blizu vasi Središče na Goričkem, poteka na okrožnem sodišču v Murski Soboti. Edini rezidenčni umetniški center pri nas je leta 2000 uredilo ONEJ - Društvo prekmurske pobude, soustanoviteljica pa je občina Moravske Toplice, katere predstavniki vodstvu centra očitajo, da podpira družbeno in kulturno sporne projekte. Vrhunec je nesoglasje med društvom in občino doseglo novembra lani, ko je policija iz centra deložirala člane društva.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

RTV SLO, 17. 4. 2007 - Kako bo Ljubljana videti leta 2025?

Predlog prostorske vizije dolgoročnega razvoja Ljubljane do leta 2025 predvideva preureditev prestolnice v mesto sodobne arhitekture.

Vizija želi odgovoriti na vprašanja, kam se bo širila Ljubljana, kakšno vlogo bo imela v Evropi in regiji ter kakšne spremembe bo doživela. Predstavlja 93 projektov ureditve mesta Ljubljana. Nekateri izmed njih so uresničljivi takoj ali kmalu, na druge pa bo treba še počakati.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Mladina, 7. 4. 2007 - Center upora proti kapitalizmu

Pod vtisom podalpske debate o legitimnosti začasne zasedbe zapuščene tovarne Rog smo se minuli vikend odpravili čez mejo na obisk v italijanski socialni center Rivolto, ki bi domačim aktivistom lahko služil kot eksemplaričen model upravljanja z zasedenimi javnimi prostori.

Centra Rivolto, ki stoji v beneškem predmestju Maghera, ni težko najti. Če pred Benetkami začnete slediti smerokazom za Padovo, boste tik pred Mestrami ob cesti zagledali lepo poslikano pročelje nekdanje tovarne italijanskega živilskega giganta Barbieri. Ulico, kjer je skvot, so aktivisti v znak spomina na prvo smrtno žrtev protiglobalističnih protestov poimenovali po Carlu Guillainiju. Na dan našega obiska je v Rivoltu potekal veliki izobraževalni seminar Global meeting, ki je pod pozivom "ustvarjaj multitude, ustvarjaj avtonomijo, ustvarjaj svetove" za tri dni zbral več sto aktivistov iz cele Evrope.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več
XML novice