V medijih

Mladina, 15. 4. 2006 - "Poglejte Celovec ..."

"Poglejte Celovec. Tam ne dovolijo, da bi pijanci sedeli na spomeniku, obdani s pločevinkami in steklenicami." - dr. Damjan Prelovšek
Direktor Direktorata za varstvo kulturne dediščine pri Ministrstvu za kulturo, dr. Damjan Prelovšek

Direktorat serijsko razglaša kulturne spomenike državnega pomena. Ker varovanje z dekreti še nobenega spomenika ni rešilo pred propadanjem, nas je zanimalo, ali na ministrstvu hkrati pripravljajo tudi programe prenove in vsebine, s katerimi bi zaščitene objekte napolnili.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Žurnal, 14. 4. 2006 - Umetniki morajo iz Roga

Številni umetniki, zbrani v mreži uporabnikov, so zasedli zapuščeno tovarno Rog. Uporabljali jo bodo le kratek čas, saj je sodišče odredilo izpraznitev.

Po 15 letih samevanja in propadanja je v stavbi nekdanje tovarne Rog ob Ljubljanici ponovno kot v mravljišču. Na desetine alternativnih umetnikov v mreži uporabnikov je prostore očistilo, napeljali so elektriko in tam začeli izvajati vrsto projektov. Vse to z vednostjo in tihim privoljenjem mestne občine, ki se nikakor ne more odločiti, kaj bi storila z zemljiščem in stavbo na sicer fantastični lokaciji v središču mesta. Na MOL pravijo, da so nameravali Rog letos prodati, saj jih odplačevanje obrokov za lizing za nakup tovarne (izteče se leta 2013) drago stane, toda vprašanje ni prišlo skozi sito odločanja na mestnem svetu.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Delo, 13. 4. 2006 - Na drugi strani

Škripanje peska pod prašnimi čevlji se meša z vsaj petimi različnimi jeziki. Najglasnejši so srbski maturanti na izletu po nekdanji »Jugi«, sledi jim čebljanje Italijanov, vmes se vrine klic za pobeglim psom v domačem jeziku, moja angleščina pa se daje s francoskim turistom. Jutri še, od junija pa o takšni pestrosti na cesti na Ljubljanski grad ne bo več ne duha ne sluha. Na mestni strani hriba namreč že nekaj tednov rijejo, nakladajo, betonirajo … skratka, zakopavajo stotine milijonov, iz katerih bo vzcvetela nova ljubljanska (in z njo vseslovenska) znamenitost. Za katero je že dolgo jasno, da bo urbanistična, estetska in finančna katastrofa, ki bo za vedno spremenila vizuro pogleda s Plečnikove tržnice in Zmajskega mostu, po katerih se sprehajajo zdaj še kar številne čredice turistov. Kolosalna gmota železja in stekla bo posegla tudi v vsakdanje življenje nekaj metrov oddaljenih stanovalcev; o kletvicah, ki bodo ob nenehnem hrupu krožile po glavah ustvarjalcev Lutkovnega gledališča Ljubljana, raje ne bi. Res, zakaj so ravno ob začetku gradnje potihnili protesti in govorice, da je treba enkrat za vselej priti stvari do dna, čigav je ta projekt, kdo se je odločil in kaj pravzaprav stoji za vsem tem? Saj gre vendarle za nekaj, zaradi česar je iz žepov davkoplačevalcev izpuljenih noro število milijonov, če gre verjeti govoricam, tam nekje okrog petsto! Čeprav – ravno molk oziroma apatija nemo kričita, da gre za usodni preplet pragmatizma kapitala, povezanega z lokalnimi političnimi šerifi, ki za sabo puščajo velike napake. Zdi se, da je projekt vzpenjače načrtno ohranjanje tipa pretočnih, mimobežnih pasantov, ki jim je treba v najkrajšem času pokazati največ. Kar je ravno nasprotno od dejstva, da turist v Ljubljani nima razloga za hitenje oziroma da je simpatičnost prestolnice ravno v tem, da te očara s svojo mirnostjo in spokojnostjo (no, ja). Poleg tega je šarm gradu od nekdaj bil v njegovi dostopnosti, v zlitosti z mestnim jedrom. In če pomislimo, da se bo »sprehod« nadaljeval z ogledom nikoli končanega projekta obnove, potem je jasno, da grenkega priokusa ne bo mogel zabrisati niti hiter pobeg s »spustačo« navzdol. In to bo vse. In to bomo v očeh prehodnega turista mi, še lepši in še bolj prazni.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Dnevnik, 13. 4. 2006 - Za mlade umetnike ni dovolj prostorov

V prestolnici ni prostorov za ustvarjanje mladih umetnikov, ki si ne morejo privoščiti najemnine za atelje. Razmišljanje o tem so sprožili predvsem dogodki v Rogu in na Metelkovi, kjer so izsilili svoje delavnice. Razlika je le v tem, da gre v prvem primeru za občinske, v drugem pa državne prostore. Težave se zavedajo tudi na občini.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Delo, 12. 4. 2006 - MOL ne bo nasilna, tudi če Roga ne zapustijo

Sodišče sklenilo, da se morajo uporabniki Roga izseliti – Na voljo so imeli 48 ur, rok se izteče danes ob 16. uri – Stanovalka protestira z zbiranjem podpisov

Danes ob 16. uri se bo iztekel 48-urni rok, ki ga je okrožno sodišče v Ljubljani določilo trem toženim strankam, da prenehajo vsakršno dejavnost v kompleksu tovarne Rog in izpraznijo prostore. Mestna občina Ljubljana se je za tožbo zaradi motenja posesti odločila zaradi »strogih zahtev, ki so določene v pogodbi z LB Leasingom. Morali smo tako ukrepati,« je včeraj pojasnil Gregor Kos, vodja službe za odnose z javnostjo na MOL. Tudi če se člani mreže začasnih uporabnikov sklepa sodišča ne bodo držali, na občini zagotavljajo, da proti njim ne bodo ukrepali nasilno, »nadaljevali bomo pogovore,« je povedal Kos.

attachment | Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Dnevnik, 12. 4. 2006 - Sodišče: Rog je treba izprazniti

Okrožno sodišče v Ljubljani je izdalo začasno odredbo, s katero "začasnim najemnikom" Roga, ki so se v prostore opuščene tovarne na Petkovškovem nabrežju vselili pred dvema tednoma, nalaga, da morajo prostore izprazniti v 48 urah. Poleg tega je prepovedano vsakršno vabljenje in zadrževanje v kompleksu.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Krtača, 12. 4. 2006 - Rog-ovilci ne izgubljajo časa

Nekaj več kot dva tedna po odprtju novega javnega prostora v prostorih nekdanje tovarne Rog, je podoba daleč stran od degradiranosti in neopaznosti, značilne za pretekla leta. Dogajanj na pravnem, političnem, tehničnem in umetniško-kulturnem področju ter na področju vsakodnevnega življenja v zadnjem času kar mrgoli.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več

Novice STA, 11. 4. 2006 - Začasni uporabniki v Rogu so se s tožbo MOL lahko le seznanili

Začasni uporabniki in uporabnice tovarne Rog so se popoldne seznanili, da je Mestna občina Ljubljana (MOL) vložila tožbo zoper tri stranke, Društvo politični laboratorij, Skupino Temp in Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Z njo želi doseči, da začasni uporabniki tovarne Rog objekt zapustijo in v njem prenehajo izvajati vsakršno dejavnost. "Verjamemo, da bodo tožene stranke uporabile vsa pravna sredstva, da odgovorijo na tožbo," je po popoldanski skupščini začasnih uporabnikov tovarne Rog dejal njihov predstavnik Mitar Milutinovič.

Za komentiranje se prijavi oz. registriraj | preberi več
XML novice